Yaban Mersini-Blueberry-Yetiştiriciliği

Firmamız 2008 yılında Hollandalı bir firma ile yaptığı ortaklık ile yaban mersini-blueberry yetiştiriciliğine başlamıştır. Çeşitli proses denemeleri ile bugünlere gelindiğinde üretimimizde artış ve meyvenin formunda gelişme sağlanmıştır. Sağlık için oldukça faydalı olan bu meyveyi halkımızla tanıştırmayı istiyoruz.

Çeşitli kaynaklardan alıntı yaptığımız yaban mersini meyvesinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

ŞEKER HASTALIKLARI
Yabanmersini meyvesinin içeriğinde insüline benzer maddeler bulunmakta olup Kan Şekerini düşürür.

GÖZ HASTALIKLARI
Göz yorgunluğu, Miyopluk, Katarakt,Karasu(Glokom: Göz tansiyonu), Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati ),Gece Körlüğü gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir.Tavuk Karası(retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı özelliğe sahiptir, Gece görüşünü arttırır, Göz kamaşmasını giderir, Retinayı güçlendirir.

KANSER HASTALIKLARI
Antikanserojen ve antitoksidan özelliğe sahip olan “yaban mersini” vücudu kanserden koruyan enzimleri aktif hale getirerek bu ölümcül hastalığa yakalanma riskini azaltır,

Kansere karşı önleyici etkisi olan enzimleri aktive etme özelliği olduğu ve karaciğer kanserinde tümörün gelişmesini durdurabileceği Amerikadaki bir araştırmada tespit edilmiştir.

Taze yabanmersini suyu laboratuvar çalışmalarında mem kanseri ve serviks kanseri hücrelerinin büyümesini engellemiştir,Yabanmersini ayrıca antioksidan içeriği yüksek olan pterostilbenes adı verilen bileşikleri içerir. Vermont üniversitesince yapılan ve Journal of Gastrointestinal Surgery’in 2010 mayıs sayısında yayınlanan araştırma sonucuna göre pterostilbenes pankreas kanseri hücrelerinin ölümüne neden olmuştur.

DAMAR HASTALIKLARI
Varis,Basur (Hemoroid), Romatizmal ağrılar, Kan damarlarının tıkanması, Damar sertliği, Akciğer amfizemi, Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi, Artrit ( eklem iltihaplanması ) rahatsızlıkların tedavisinde, yardımcı faktördür.

MİDE HASTALIKLARI
Bulanmayı baskılayıcı, Mide kramplarını önleyici, Ülser önleyici olarak kullanılır.